Son Gelişmelerden Haberdar Olun

Robotik Cerrahi

robotik cerrahi

Robotik Cerrahi Nedir?

da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, “robot teknolojisi” olarak da bilinir. Cerrahi prosedürler için ulaşılan en ileri teknoloji olan da Vinci Cerrahi, birçok farklı branşta uygulanabilmektedir. Cerrahların karmaşık minimal invaziv cerrahi prosedürlerini maksimum hassasiyet ve doğrulukla gerçekleştirebilmesini sağlayan sistem cerrahın uygulama alanını genişletir. Açık cerrahi için tasarlanmış gelişmiş bir robotik platformdur. Günümüzde birçok cerrahi operasyonda kullanılan sistemin ana parçası, ergonomik olarak tasarlanmış cerrah konsoludur. Sistem; dört etkileşimli robot kolları, yüksek performanslı görüş sistemi ve çeşitli aletler içerir. Ayrıca, yüksek çözünürlüklü fiber optik kameralar vardır.

Robotik Cerrahi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Güvenilirliği ve etkinliği klinik yayınlarda ya da makalelerde belgelenene da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi avantajlarından bazıları şunlardır;

  • İleri düzey görüntüleme yapısı içeren Robotik Cerrahi Sistemi, cerrahi operasyonlar sırasında cerrahlara maksimum düzeyde hassasiyet, el becerisi ve kontrol sağlar.
  • 1-2 santimetrelik kesilerden cerrahi prosedürleri uygulama yeteneği sunar.
  • da Vinci Sistemi, cerrahın en ideal şekilde kullanımı için ergonomik bir tasarımdadır.
  • Cerrah, konsolda rahat bir şekilde otururken, gözler ve eller aletlerle aynı hizada olacak şekilde çalışabilir. Cerrah sadece aletleri hareket ettirir veya kamerayı konumlandırır.
  • da Vinci’deki görüntüleme sistemi, derinlik hissi veren 3 boyutlu görüntüler sağlar.
  • Sisteme entegre olan cerrahi enstrümanlar, çok fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Bu enstrümanlar, bilek ve parmak hareketlerini taklit edebilir.
  • Geniş manevra kabiliyeti olan sistem, titreşimsiz olarak çalışır.
  • Da Vinci Robotik Cerrahi’de gelişmiş bir görüntüleme sistemi vardır. İnce kol yapısı, hassas müdahalelere imkan tanır. Yüksek hareket kabiliyeti sebebiyle de sistemi kullanan cerrahların hareket alanı oldukça geniştir. Sistem, titreşim engelleyici çalışma prensibi sebebiyle yüksek bir hassasiyete sahiptir.

Robotik Cerrahi Sistemi Genel Cerrahide Kullanım Alanları

Robotik Cerrahi Sistemi; genel cerrahide sıklıkla kullanılır.

Kolorektal kanserler (kolon ve rektum kanserleri) divertikül ve bağırsak hastalıkları başta olmak üzere pek çok kolorektal hastalığın cerrahi tedavisinde kullanılmaktadır. Hastaya robotik cerrahi post – op döneminde büyük avantajlar sağlamaktadır.