Son Gelişmelerden Haberdar Olun

Crohn Hastalığı

Sindirim sisteminde görülen sağlık sorunlarından bir tanesi olan Crohn Hastalığı; yaşam kalitesini olumsuz etkilerken günlük yaşamda da zorluklara yol açar. Sindirim sisteminin pek çok noktasında görülmesi mümkün olan bu problem genellikle ince bağırsakta şekillenmektedir.

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere nazaran daha yüksek olan Crohn Hastalığı; sindirim sisteminin belli bölümlerinde ülser oluşumuna neden olur. Yaralanmaların ortaya çıktığı yerde iltihap oluşumu da söz konusu olduğundan bireyin günlük yaşamına devam edebilmesi oldukça zordur. Görülme sıklığı çok yüksek olmadığından halk arasında çok bilinen bir sağlık sorunu olmasa da Crohn hastalarının ciddi zorluklar yaşadıklarından söz etmek gerekir.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İnce bağırsakta çok daha sık görülmesi nedeniyle bu bölgede belirti gösteren Crohn hastalığının belirtileri genel olarak benzerdir. Bu nedenle de belirtilerin görülmesi sonrasında bireylerin erken teşhis ve tedavi için harekete geçmesi önerilmektedir.  Crohn hastalığıyla alakalı belirtiler şu şekildedir.

 • İshal
 • Karın Ağrıları
 • Kabızlık
 • Mide Bulantıları
 • Yüksek Ateş
 • Anüste Çatlaklar
 • Dışkıda Kan
 • Dışkıda İltihap

Bu belirtiler doğrudan Crohn hastalığının mevcudiyetine işaret etmez. Ancak bireylerin tüm bu belirtileri dikkate alarak hekime başvurmaları gerektiği de unutulmamalıdır.

Crohn Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Crohn hastalığının nedenleri üzerinde yapılan değerlendirmelerde net faktörlere ulaşılamamıştır. Bu nedenle de genetik faktörler hastalığın görülmesi noktasında çok ciddi bir neden olarak kabul edilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olmaması nedeniyle de herhangi bir geçiş söz konusu olmadığından nedenler konusunda tıp uzmanlarının da üzerinde fikir birliğine vardığı detaylar yoktur.

Crohn Hastalığının Tedavisi

Crohn hastalığı, tam anlamıyla tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle de hastaların bu problemle yaşamaları gerekir. Ancak yaşam konforunu düşüren ve bireyin günlük yaşantısını etkileyen durumların önüne geçmek adına çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Hastalığın neden olduğu ciddi semptomların önüne geçmek adına çeşitli ilaç tedavileri ve beslenme uygulamalarına başvurulmaktadır. İlaç tedavisiyle hastalığın etkilerinden bir nebze de olsa kurtulamayan kişiler için cerrahi müdahaleler kaçınılmazdır.

Crohn hastalığının tedavisine yönelik cerrahi uygulamalarda yenilikçi bir seçenek olarak laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Tam iyileşmeyi sağlamasa da hastanın sağlığına kavuşması adına gerekli müdahalelerin yapılmasını destekleyen cerrahi işlemler gerçekleştirilir. Özellikle ilaç ve beslenme tedavisi ile hastalığın kontrol altına alınması çok zor olduğunda etkilerinin en aza indirilmesi adına laparoskopik cerrahi uygulamalarına başvurmak önemli olacaktır.

Crohn Hastalığında Cerrahi Tedaviyi Gerektiren Durumlar

Crohn hastalığında beslenme ve ilaç tedavisi ilk seçenekler olsa da bazı faktörlerin cerrahi uygulamalar gerektirdiği söylenebilir. Bu durum ve faktörler aşağıdaki gibidir.

 • Hastalığın iltihaplanma ve toksik bir şekilde ortaya çıkması,
 • İlaç tedavisinin başarısız olması,
 • Bağırsak tıkanmaları,
 • Kanama,
 • Kanser riskinin ortaya çıkması.

Tüm bu faktörleri değerlendirecek olan uzmanlar daha etkin bir çözüm elde etmek adına cerrahi uygulamalara karar verir.