İki tür kansere yakalandı, ikisinden aynı anda kurtuldu

İstanbul’da rutin sağlık kontrolleri için hastanenin yolunu tutan 63 yaşındaki İsmail Çavuşoğlu check-up yaptırınaca hayatının şokunu yaşadı. Aynı anda iki kansere birden yakalandığı ortaya çıkan İsmail Çavuşoğlu’da hem mide tümörü hem de prostat kanseri saptandı. Tek iyi haber her ikisinin de erken dönemde olmasıydı. Çavuşoğlu, robotik cerrahi ile aynı anda hem mide hem de prostat kanserinden kurtuldu, 3 gün sonra taburcu oldu.

63 yaşındaki İsmail Çavuşoğlu, check-up yaptırdı. Tetkiklerin sonucunda mide ve prostatta tümör şüphesi üzerine daha detaylı incelemeler yapıldı. Bunların sonucunda da aynı anda hem mide tümörü, hem de prostat kanseri saptandı. Aynı anda iki kansere birden yakalandığını öğrenen Çavuşoğlu’nun tek tesellisi; her iki kanserinde erken dönemde olması ve vücutta başka bölgelere sıçramamasıydı. Bunun üzerine hekimleri robotik cerrahi ile ameliyat kararı aldı.

3 GÜNDE TABURCU OLDU

Önce Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Emre Balık tarafından robotik cerrahi ile tümör olan mide bölgesi alındı, hemen sonra da Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda ise robotik prostat kanseri ameliyatını geçekleştirdi. Karın bölgesinin birbirinden oldukça uzak yerleşimli iki farklı bölgesindeki mide ve prostat kanseri ameliyatları aynı seansta robotik cerrahi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu. 63 yaşında aynı anda iki kanser şüphesi yaşayan İsmail Çavuşoğlu, ameliyat sonrası herhangi bir sorunu yaşamadı, kanama ya da komplikasyon gelişmedi. Üçüncü gün taburcu oldu.

DAMAR VE SİNİRLER DAHA İYİ KORUNUR

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Emre Balık ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda, robotik cerrahinin avantajlarını şu sözlerle anlattı: “Robotik cerrahinin avantajları arasında karında ufak kesiler yapılması, daha az kanama, daha az komplikasyon, daha hızlı iyileşme, daha az ağrı, daha az ağrı kesici gereksinimi, daha hızlı normal yaşama dönme ve daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilmesi sayılabilir. Robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren cerraha büyüterek ve 3-boyutlu görüntü sağlamakta, karın içinde yüksek manevra yeteneği sunmakta, gözün görmekte zorlandığı yapıları çok daha iyi göstermekte ve elin ulaşamadığı yerlere çok daha kolay ulaşabilmekteyiz. Bu nedenlerle özellikle korunması gereken damarlar ve sinirler gibi yapıları çok daha iyi koruyabilmekteyiz. Bu nedenlerle robotik cerrahi ile yapılan ameliyatların başarısı oldukça yüksek olmaktadır. Özellikle prostat kanserinin robotik cerrahi ameliyatlarında damarlar ve sinirler çok daha iyi korunabildiği için ameliyat sonrası idrar kaçırma ve erkeklik fonksiyonunun daha az olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Robotik cerrahinin ameliyatı yapan cerrah için avantajları arasında ise cerraha oturarak ve steril olarak giyinmeden, konforlu ve çok daha az yorularak ameliyat yapma imkanı sunması sayılabilir. Ayrıca, büyük büyütme ile görüntü sağlayarak, cerrahın elinin hareketlerinin birebir aynısını cerrahın elindeki olabilecek titremeleri de hasta vücuduna yansıtmadan çok güvenli bir şekilde ameliyatlar yapılmaktadır.”

Paylaş: